Poniedziałek, 13 lipca 2020. Imieniny Danieli, Irwina, Małgorzaty

Obchody Święta Niepodległości w Gminie Płośnica

2017-11-21 17:56:27 (ost. akt: 2017-11-21 17:18:02)

Autor zdjęcia: archiwum UG

Data 11 listopada skłania nas do przypomnienia losów Ojczyzny i do szacunku dla tych, którzy podjęli wyzwanie historii, potrafili wywalczyć, zorganizować i wreszcie obronić odrodzone państwo.

11 listopada 1918 r. po 123 latach niewoli odrodziło się państwo polskie. To data - symbol wolności, która zawitała wówczas do polskich domów. Cztery pokolenia patriotów walczyły o niepodległość pod zaborami pruskim, rosyjskim i austriackim. Polacy przetrwali i zwyciężyli.

W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, kolejną rocznicę Święta Niepodległości obchodziliśmy w kościele pw. Św. Mikołaja w Wielkim Łęcku. Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Wielkim Łęcku przedstawiły bogatą cześć artystyczną pozwalającą przenieść się oczyma wyobraźni do tamtych lat. Wspaniałe wiersze oraz piosenki patriotyczne wywołały wzruszenie i łzy. Ten podniosły nastrój podtrzymał w swoim przemówieniu wójt Gminy Płośnica - Krzysztof Groblewski, który podkreślił wartość naszego dziedzictwa historycznego, naznaczonego krwią przodków walczących o wolną i niepodległą Polskę, mówiąc: „…mamy wiele powodów do narodowej dumy. W materię naszej historii wplotły się wielkie i szlachetne wątki, wybitne postacie i zaszczytne dzieła.

Z polskiej historii możemy czerpać wzory i naukę (...), „mieszkamy w polskich domach, gdzie od wieków uczono młodzież patriotyzmu, stawiano za wzór bohaterów oddających życie za ojczyznę (...)”.

Tegoroczna uroczystość zgromadziła wielu gości. Byli to m.in.: Marian Janicki – Starosta Działdowski, Wiesław Smereczyński, Bogdan Kopański, Roman Gąsiorowski i Kazimierz Sosiński – radni Powiatu Działdowskiego, Dariusz Szczawiński – Nadleśniczy Nadleśnictwa Lidzbark, Jerzy Święszkowski – Przedstawiciel Warmińsko-Mazurskiego Kuratorium Oświaty, Jan Makowski – Przewodniczący Rady Gminy, Radni Gminy, dyrektorzy szkół, dyrektor GCKiB, kierownik GOPS, Sołtysi i mieszkańcy gminy. Na zakończenie obchodów Święta Niepodległości została odprawiona Msza święta, a następnie wójt gminy oraz zaproszeni goście złożyli kwiaty i znicze pod tablicą pamiątkową.

Iwona BońkowskaCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. sobie a muzom #2382921 | 31.0.*.* 25 lis 2017 21:10

  Impreza dla wybranych

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Po czasie #2382100 | 37.47.*.* 24 lis 2017 19:45

  Nie byłoi publicznej informacji dla mieszkańców to po co teaz artykuł

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages