środa, 16 października 2019. Imieniny Ambrożego, Florentyny, Gawła

Noc z duchami w domu kultury w Płośnicy

2017-11-06 12:14:21 (ost. akt: 2017-11-06 12:21:52)

Autor zdjęcia: archiuwm GCKiB Płośnica

W Gminnym Centrum Kultury i Biblioteki dzieci z terenu gminy spędziły niesamowitą, pełną wrażeń noc, podczas której nie zabrakło opowieści o duchach i zwyczajach, związanych ze Świętem Zmarłych oraz eskapady w poszukiwaniu skarbu.

— Dzieci dowiedziały się jakie są tradycje związane ze Świętem Zmarłych, Dniem Zadusznym oraz jak to święto obchodzone jest w innych krajach m.in. w Ameryce Południowej i Północnej, Chinach, Meksyku, ale również jak na przestrzeni lat zmieniała się tradycja związana z pochówkiem na Mazurach i w naszej gminie, gdzie znajdują się kurhany, cmentarze choleryczne, ewangelickie i zbiorowe mogiły żołnierzy z I wojny światowej, dlaczego trzeba zapalać światło na grobach i skąd wzięła się ta tradycja — opowiada Beata Grędzińska, dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki. — Począwszy od epoki brązu przeprowadziliśmy dzieci przez zmieniające się zwyczaje i tradycje związane ze śmiercią. Jak należy zachować się podczas uroczystości pogrzebowych, dlaczego Święto Zmarłych obchodzimy o tej porze roku.

Gry i zabawy związane z tematyką duchów wprowadziły dzieci w klimat różnych kultur związanych z tym świętem. Instruktorzy GCKiB Patrycja Karczewska i Aneta Rozentalska zamieniły siedzibę domu kultury misternie wykonanymi dekoracjami w „Straszny Dwór” pełen świec, pajęczyn, nietoperzy i pająków oraz przygotowały dla dzieci wiele atrakcji m.in. zabrały dzieci na grę terenową z latarkami, gdzie szukały ukrytego skarbu.

Obejrzeliśmy film związany z tematyką duchów, zamówiliśmy pizzę na kolację i bawiliśmy się tak długo, że noc okazała się dla większości zbyt krótka. Tylko nieliczni spali. Rodzice odebrali dzieci uśmiechnięte i szczęśliwe, dopiero po śniadaniu.

— To była fascynująca przygoda dla wszystkich. Dziękujemy — podsumowuje pani dyrektor.




Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Do komentujących:) #2387795 | 94.254.*.* 1 gru 2017 11:31

  http://plosnica.wm.pl/479142,Obchody-Swi eta-Niepodleglosci-w-Gminie-Plosnica.htm l#axzz500IaNhGK

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. matka #2374874 | 185.170.*.* 15 lis 2017 13:34

  Na tej imprezie było dwoje moich dzieci, po powrocie córka rana zapytała " mamo a jak będziemy w Działdowie pokażesz mi gdzie był obóz koncentracyjny ?" zamurowało mnie i męża. Dowiedzieliśmy się od dziecka tego dnia tyle wiadomości związanych z tradycją 1 listopada, że mi jest wstyd! Wstyd bo nie zabrałam swoich dzieci, by pokazać im pomnik w Komornikach, a podczas tej nocy Panie opowiadały im o tym miejscu. Wstyd bo sama nie byłam nigdy w Białutach, a mieszkam tu ponad 40 lat, wstyd bo nie wiedziałam dlaczego tak naprawdę zapalam światło na grobach moich bliskich, a moje dziecko to już wie! Dobrze, że są takie spotkania dla dzieci, dobrze, ze ktoś jeszcze chce im opowiadać i przekazać wiedzę, której nam rodzicom zwyczajnie się nie chce. Mieszanie szatańskich zabaw...zapytajcie może tych dzieci, które były na tej imprezie co robiły. Zapytajcie tak jak ja.....pewnie też Wam zrobi się wstyd!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Nic nie ma #2372049 | 185.170.*.* 11 lis 2017 14:32

   Wstyd że nie ma organizacji na takie Święto w gminie Plosnica

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. katolik #2370850 | 5.172.*.* 9 lis 2017 22:07

    upokorzenie tradycji katolickiej, szatan i kult śmierci a nie kultura...

    Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. haloween po plosnicku #2369301 | 83.9.*.* 7 lis 2017 18:57

     wyrazy wspolczucia dla dzieci i ich rodziców

     Ocena komentarza: warty uwagi (14) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (12)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages