środa, 16 października 2019. Imieniny Ambrożego, Florentyny, Gawła

Aby nie zabrakło nam chleba powszedniego [zdjęcia]

2017-09-09 09:25:00 (ost. akt: 2017-09-09 09:23:36)

Autor zdjęcia: archiwum organizatorów

Dożynki, święto plonów, dawniej zwane też wyżynkami czy wieńcowem - tego dnia uświęconego wielowiekową tradycją naszych ojców nie mogło zabraknąć. Tak więc i w tym roku Gmina Płośnica świętowała całoroczne zmagania rolników.

Gospodarz Dożynek, wójt Krzysztof Groblewski przybył na plac w Gródkach, w uroczystym wielobarwnym orszaku rolników, niosących wieńce dożynkowe i w towarzystwie zaproszonych honorowych gości. Przemarsz uświetniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Płośnicy i mażoretki. Dorodne wieńce przygotowane przez mieszkańców poszczególnych wsi, zostały złożone przed ołtarzem, którym stała się wspaniale przygotowana i udekorowana scena. Księża nie zawiedli, odprawili uroczystą mszę świętą, dziękując Bogu za największy skarb rolniczego trudu - za chleb i chleb ten upieczony (z tegorocznych zebranych plonów) poświęcili. Mszy świętej przewodniczył ks. Stanisław Szmeichel – proboszcz Parafii Przełęk, koncelebrowali ją: ks. kanonik Józef Penc - proboszcz Parafii w Płośnicy, ks. Piotr Figurski - proboszcz Parfii w Wielkim Łęcku, ks. kanonik Marian Zbrojski - proboszcz Parafii w Koszelewach.

Magdalena Fabisiak z Przełęka i Sebastian Zawadzki z Gródek godnie pełnili obowiązki starostów dożynek i wraz z gospodarzem podzielili bochen dożynkowy wśród mieszkańców. Krzysztof Groblewski podziękował rolnikom za trud i poświęcenie, „by nie zabrakło nam chleba powszedniego”. Życzył wszystkim „aby chleba w Waszych domach zawsze było pod dostatkiem, szanujmy go i szanujmy tych, dzięki którym go mamy”. Rolniczy trud docenili też honorowi goście, którzy licznie uświetnili uroczystość: Bogusława Orzechowska - senator RP, Stanisław Kowalski - dyrektor Wydziału Infrastruktury Geodezji i Rolnictwa Warmińsko – Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie, Bogdan Bartnicki - dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego, Marian Janicki - starosta Powiatu Działdowskiego.

Takie święto to odpowiedni moment na uhonorowanie najbardziej zasłużonych dla rolnictwa, w tym roku odznaczenia na wniosek wójta Gminy Płośnica otrzymali: w dziedzinie rozwoju wsi – Maria Duda z Wielkiego Łęcka, w dziedzinie rolnictwa – Wiesław Cegiełka z Niechłonina, Krzysztof Ewertowski z Płośnicy, Mirosław Grzelka z Jabłonowa, Dorota Kordowska z Jabłonowa, Marek Mątowski z Zalesia, Witold Motyka ze Skurpia, Leszek Piórkowski z Jabłonowa, Tomasz Zomkowski z Gruszki.

Podczas tegorocznego Święta Plonów nagrodzone zostały trzy wieńce dożynkowe wykonane przez wsie: Skurpie - pierwsze miejsce, Zalesie - drugie miejsce, Gralewo - trzecie miejsce i trzy stoiska: Gralewo pierwsze miejsce, Płośnica - drugie, Gródki - trzecie, ale tak naprawdę wszystkie zasługiwały na nagrodę, dlatego wyróżniono pozostałe wieńce wsi: Priomy, Gruszki, Gródek, Przełęka, Małego Łęcka oraz stoiska wsi: Priomy, Skurpia i Przełęka. Wieńce dożynkowe to prawdziwe arcydzieła, bogato zdobione, o imponujących rozmiarach. To efekt kilkumiesięcznej pracy mieszkańców. By taki wieniec powstał, już od czerwca, zbiera się kłosy, kwiaty, a następnie przez wiele dni misternie układa i wyplata. Stoiska przygotowane przez poszczególne wsie i Urząd Gminy to skarbnice kolorów i smaków, uczta dla oczu i podniebienia. Należą się tu wyjątkowe podziękowania radnym, sołtysom i wszystkim mieszkańcom wsi za taką mobilizację, organizację i zaangażowanie oraz wielki ukłon i podziw dla gospodyń, za tak wysoki kunszt kulinarny. Na tym tle szczególnie wyróżnili się mieszkańcy Gródek, którzy oprócz wieńca i stoiska, przepięknie i pomysłowo przyozdobili swoją wieś. Tego dnia przejeżdżając przez Gródki nie było wątpliwości jakie święto ma tu miejsce.

Jest czas pracy, ale jest i czas zabawy, a tej nie zabrakło podczas Święta Plonów. Humor dopisywał wszystkim uczestnikom, pogoda mimo kilku „mokrych akcentów” także nie zawiodła, tak więc zabawa trwała do późnych godzin wieczornych, najpierw przy muzyce ludowej, wieczorem zaś przy koncertach zespołów: Angel Song i Piotrex. Na koniec mrok nieba rozświetliły fajerwerki. Święto okazało się sukcesem na który wszyscy solidnie i uczciwie pracowali: wójt, radni, sołtysi i mieszkańcy poszczególnych wsi, a także dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Biblioteka i pracownicy,
strażacy z OSP Gródki oraz pracownicy Urzędu Gminy.

oprac.mczCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Szkoła średnia w Grodkach #2330093 | 37.47.*.* 17 wrz 2017 23:23

  To niewypał. Wójt i radni uratowali tyłek staroście a naszej gminie strzelili w kolana. To było do przewidzenia. Jaki był interes przejęcia szkoły? Dopowiedzcie sobie sami wyborcy

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. A po pracy jest zabawa #2328058 | 37.47.*.* 14 wrz 2017 19:56

  "Jest czas pracy, ale jest i czas zabawy, a tej nie zabrakło podczas Święta Plonów. Humor dopisywał wszystkim uczestnikom" -chyba szczególnie organizatorom co było widać, słychać i czuć. A dlaczego dyskryminuje sie współmałżonków zasłużonych dla rolnictwa? Dlaczego takie wyróżnienie nie jest przyznawane małżeństwom? Straszna gafa. A te żony rolników to leżą na kanapach? Czasami trzeba przemyśleć decyzje panie wójcie. Czy tym kobietom nie byłoby miło wyjść na scenę przy ramieniu małżonka? To dotyczy i mężów i żon. Widać ile ważna jest ta druga osoba dla pomysłodawcy w ten sposób przyznawanych wyróżnień.

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Chichot historii #2325255 | 83.6.*.* 11 wrz 2017 12:59

  A miało być tak pięknie. Przejmując szkołe wojt ,przrzewodniczący, powiat zapewniali, że przeprowadzą skuteczną rekrutację. I co? Urządzono dożynki na "pogorzelisku"ZSR.

  Ocena komentarza: warty uwagi (14) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Sukces edukacyjny #2325126 | 83.31.*.* 11 wrz 2017 10:14

  Dlaczego nie mówi się o sukcesie edukacyjnym jakim jest totalny upadek szkoły średniej w Gródkach, na który zapracowali wójt, radni i starostwo. Miliony włożone w remonty, niszczejące budynki, upadła szkoła i tyle w ciągu ostatniej kadencji?

  Ocena komentarza: warty uwagi (16) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. przybył na plac ? #2324798 | 31.0.*.* 10 wrz 2017 19:42

  Czy mówimy o panu, którego małżonka pisała dziecku w podstawówce na czole???

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (10)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages