środa, 16 października 2019. Imieniny Ambrożego, Florentyny, Gawła

Pierwsze spotkanie „Klubu Lokalnych Twórców”

2017-02-15 16:49:33 (ost. akt: 2017-02-15 16:59:10)

Autor zdjęcia: archiwum GCKiB

W Gminnym Centrum Kultury i Biblioteki w Płośnicy podczas otwarcia wystawy twórczości pani Czesławy Ciecierskiej z Małego Łęcka, 10 lutego odbyło się pierwsze spotkanie Klubu Lokalnych Twórców, który będzie działał przy Gminnym Centrum.

Zebranych powitała dyrektor GCKiB Beata Grędzińska i przedstawiła zebranym postać pani Czesławy, która zajmuje się haftem od ponad 40 lat.

— Dzięki spotkaniu lokalni twórcy mogli wymienić się między sobą spostrzeżeniami, uwagami a przede wszystkim, jak wielokrotnie podkreślali, uświadomili sobie, że nie są sami — mówi dyrektor Beata Grędzińska. — W miłej atmosferze przy kawie i pysznym cieście, które specjalnie na tę okazję upiekły panie z Klubu 50+ (za które bardzo dziękujemy), toczyły się rozmowy o malarstwie, hafcie, szydełkowaniu artystycznym, robieniu kwiatowych kompozycji, wyrobów z papierowej wikliny oraz rzeźby.

— Zebrani twórcy od początku spotkania znaleźli ze sobą wspólny język, okazało się że zamiłowanie do sztuki, twórczości łączy ludzi i mają ze sobą wiele wspólnych tematów do rozmów — dodaje pani Beata.

Wspólnie z twórcami i opiekunem Klubu Anetą Rozentalską, Dyrektor GCKiB zaplanowano już kolejne spotkania i wystawy.

— Pragniemy promować lokalnych twórców, by identyfikowali się z GCKiB , będziemy dokumentować ich twórczość, by zachować i zabezpieczyć oraz zapewnić przetrwanie niematerialnego dziedzictwo kulturowego — dodaje pani dyrektor. — Będziemy starali się prezentować dokonania naszych lokalnych twórców, poprzez uczestnictwo nie tylko w lokalnych imprezach, ale również poprzez organizowanie wystaw w naszej galerii GCKiB i filiach bibliotecznych, organizację corocznych kiermaszy przedświątecznych, na które serdecznie zapraszamy. Będziemy się spotykać regularnie, by praktykować i przekazywać pomiędzy pokoleniami umiejętności twórcze m.in.: haftu, rzeźby, malarstwa.

Kluczowym zadaniem dla nas jest zatem podtrzymanie zainteresowania tym dziedzictwem młodego pokolenia i dbanie o to, aby młodzi ludzie także czuli z nim związek, dostrzegali jego wartość. Zanik zainteresowania i przekazu z pokolenia na pokolenie, to najczęstszy powód utraty tego dziedzictwa. Jest on szczególnie niebezpieczny w przypadkach, gdy żyją już ostatni ludzie posiadający wiedzę i umiejętności w jakichś konkretnych dziedzinach.

— Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania za przybycie, za chęć współpracy, miłe słowa i życzliwość. Zapraszamy do GCKiB w Płośnicy wszystkich mieszkańców naszej Gminy, jesteśmy otwarci na nowe propozycje, ponieważ w Gminnym Centrum Kultury i Biblioteka w Płośnicy tworzymy kulturę Gminy, w której obok nowych wymiarów jakie niosą czasy, pozostanie miejsce na rzeczy uświęcone tradycją — podsumowuje Beata Grędzińska.

oprac.mcz
dzialdowo@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Uuu... #2185747 | 37.248.*.* 19 lut 2017 11:04

    Czarownica wyszła z nory? Chyba czeka na wybory?

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages