środa, 19 grudnia 2018. Imieniny Beniaminy, Dariusza, Gabrieli

Historia Mazurów mieszkających na terenie gminy Płośnica

2015-03-02 20:55:14 (ost. akt: 2015-03-02 21:09:56)

Autor zdjęcia: Archiwum GOK Płośnica

Gminny Ośrodek Kultury w Płośnicy zorganizował niezwykle interesujące spotkania - „Śladami Mazurów”.

Tematem spotkań była historia Mazurów mieszkających na terenie gminy Płośnica ukazana we filmie dokumentalnym, w którym wzięli udział mieszkańcy miejscowości Skurpie i Wielki Łęck. Celem realizacji filmu było umacnianie tożsamości regionalnej mieszkańców naszych pięknych Mazur, promocja folkloru, kultury mazurskiej, utrwalenie wspomnień oraz zachowanie pamiątek po życiu mieszkańców Płośnicy i okolicznych wsi przełamanie uprzedzeń oraz utrwalenie wiedzy o życiu kulturalnym i społecznym mieszkańców, wzbogacenie materiałów do prowadzenia edukacji regionalnej.

Kultywowanie miejscowych tradycji, obrzędów i zwyczajów, języka regionalnego i gwary, tradycyjnych zawodów i rzemiosła. Promocja dziedzictwa kulturowego i historycznego.

Zależało nam na zgromadzeniu materiałów potrzebnych do prowadzenia edukacji regionalnej stąd pomysł nagrania płyty „Erotyki mazurskie” oraz nakręcenie w/w filmu wspomnieniowego „Śladami Mazurów”.

Pomysłodawcą całego przedsięwzięcia była Katarzyna Borowska, dyrektor GOK, a realizacji podjął się nasz przyjaciel gość specjalny spotkania, ks. Przemek Kawecki - Salezjanin. Teolog i socjolog z wykształcenia, wychowawca młodzieży, dziennikarz. Przez kilka lat współpracował z Telewizją Polską – prowadząc i realizując programy: Słowo na Niedzielę, Pytając o Boga, Mam przepis na pielgrzymowanie. W RELIGIA.TV prowadził interaktywny program Rozmównica. Autor książki: Siła Serca kontra Siła Pięści.

Spotkanie w Działdowie odbyło się we współpracy z UTW Działdowo oraz z Towarzystwem Miłośników Ziemi Działdowskiej, natomiast spotkanie w Skurpiu zorganizowano we współpracy z Sołectwem Skurpie.
Spotkaniu towarzyszyła wystawa pamiątek i fotografii ze zbiorów członków zespołu Echo.

GOK Płośnica
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages