Piątek, 19 października 2018. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Kulturalny Autobus w drodze

2014-04-07 14:55:22 (ost. akt: 2014-04-07 12:52:13)

Autor zdjęcia: Archiwum GOK Płośnica

W ramach akcji Kulturalny Autobus, Gminny Ośrodek Kultury w Płośnicy raz na kwartał organizuje wyjazdy autokarowe do instytucji artystycznych na spektakle muzyczne i teatralne, oraz do ciekawych miejsc.

Jak dotąd mieszkańcy gminy uczestniczyli w spektaklu ,,Deszczowa Piosenka'' teatr Roma, zwiedzili Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Muzeum Fryderyka Chopina, a także Opactwo w Czerwińsku nad Wisłą — mówi dyrektor GOK Katarzyna Borowska. — Tym razem wybrali się do Muzeum Powstania Warszawskiego.

W scenerii sprzed 60 lat

Muzeum wykorzystuje najnowsze techniki audiowizualne pozwalające na interaktywne uczestniczenie w oglądaniu eksponatów. Kompozycja ekspozycji muzealnej oddziałuje obrazem, światłem i dźwiękiem. Aranżacja wnętrza i wykorzystanie efektów multimedialnych przybliżają powstańczą rzeczywistość. Centralnym punktem Muzeum jest stalowy monument, przecinający wszystkie poziomy ekspozycji. Jego ściany pokrywają daty kolejnych dni powstania i ślady po pociskach. W kilkumetrowym Monumencie – „Bijącym sercu walczącej Warszawy” – zamknięto odgłosy powstańczej stolicy. Wytyczona trasa przedstawia chronologię wydarzeń i prowadzi przez poszczególne sale tematyczne. Zwiedzający poruszają się w scenerii sprzed ponad 60. lat, chodzą po granitowym bruku wśród gruzów niszczonej stolicy.

Łazienki Królewskie pachnące wiosną

Kolejnym etapem wycieczki były Łazienki Królewskie pachnące wiosną. Muzeum Łazienki Królewskie, letnia rezydencja króla Stanisława Augusta, to niezwykłe i magiczne miejsce — dodaje pani Katarzyna. — O ich pięknie stanowi połączenie klasycystycznej architektury i bogatego, naturalnego otoczenia tworzącego zjawiskowe ogrody. Wśród pereł Łazienek Królewskich warto wymienić między innymi Pałac na Wyspie, Amfiteatr czy Starą Pomarańczarnię z Teatrem Stanisławowskim. Zabytkowy Ogród Muzeum liczy aż 76 ha powierzchni, a składają się na niego trzy ogrody, różne pod względem stylistycznym: Ogród Królewski, Ogród Belwederski oraz Ogród Modernistyczny.

Misterium Męki Pańskiej

Uwieńczeniem wycieczki był udział w spektaklu Misterium Męki Pańskiej.
„Męka Pańska” według ks. dr. Franciszka Harazima przez wiele lat wystawiana była na terenie XII-wiecznego opactwa przy Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia. Pięcioaktowe misterium przenosi widza do Wieczernika i prowadzi od Ostatniej Wieczerzy, przez kolejne etapy męki Zbawiciela: sceny w Ogrodzie Oliwnym, pałacu Kajfasza, pretorium Piłata, Golgotę, aż do Zmartwychwstania. — Przyjazd pielgrzymów z naszej gminy na misterium był dobrą okazją do przeżycia krótkich, jednodniowych rekolekcji, na które złożyły się: udział w misterium, wspólne śpiewanie Gorzkich Żali, przystąpienie do sakramentu pojednania i pokuty oraz uczestnictwo w Eucharystii celebrowanej w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia — mówi Katarzyna Borowska.

oprac.mcz
dzialdowo@gazetaolsztynska.pl
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. cha,cha #1375972 | 82.160.*.* 15 kwi 2014 18:18

  wypchnięty Jan wypycha sam,niewiele może to pisze babole.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. :D:D:D #1375196 | 82.160.*.* 14 kwi 2014 20:13

   Przyjdzie Michał i będzie wypychał :D:D:D

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Smutny człowieku #1374919 | 83.0.*.* 14 kwi 2014 15:00

   Lepsze to niż , żal i nienawiść którą nosisz w sercu.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. wspólne śpiewanie Gorzkich Żali #1374068 | 82.160.*.* 13 kwi 2014 11:29

   bo co pozostało? działalność wycieczkowa...

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages