Poniedziałek, 23 lipca 2018. Imieniny Sławy, Sławosza, Żelisławy

Podsumowanie projektu „Śladami Mazurów”

2014-03-30 19:27:35 (ost. akt: 2014-03-30 14:35:19)

Autor zdjęcia: archiwum GOK

Gminny Ośrodek Kultury zakończył działania projektowe II edycji projektu „Śladami Mazurów”, gdzie prowadził zajęcia tematyczne w szkołach podstawowych, gimnazjach, liceach powiatu działdowskiego i wykłady dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

- Świat się rozpędził i gdzieś biegnie... Dobrze, że Bóg stworzył Mazury - jest gdzie uciec, odpocząć, zatrzymać się. Ta ziemia cieszy oko, ale również pobudza wyobraźnię i przyciąga swoimi tajemnicami jak magnes spragnione przygód serce. Dlatego śmiało mogę powiedzieć za Zygmuntem Glogerem: Takie już bowiem mam dziwactwo, że zamiast szukać dalekich cudów przyrody, zamiast gonić za zgiełkiem po targowiskach świata, doznaję największej rozkoszy, gdy wpatruję się w dno cichych strumieni i rzek, gdy przykładam ucho do starych mogił, których mrocznych dziejów nikt nie słucha – mówi dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Płośnicy Katarzyna Borowska.

Gminny Ośrodek Kultury zakończył działania projektowe II edycji projektu „Śladami Mazurów” gdzie prowadził zajęcia tematyczne w szkołach podstawowych , gimnazjach, liceach powiatu działdowskiego, wykłady dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Zajęcia przeprowadzili regionaliści ludzie z pasją przyglądający się historii tych ziem: Józef Kotwicki etnograf, przewodnik ziemi nidzickiej, Katarzyna Borowska dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, pomysłodawca i koordynator projektu.
ks. Przemysław Kawecki, etnograf, socjolog, który jest pomysłodawcą filmu „Ostatni Mazurzy”. Film został wyemitowany w Turzy Małej. Dokument w reżyserii Julii Wołoszyńskiej przywołuje bogatą historię narodu mazurskiego. Dotyka bogatej historii narodu mazurskiego.

W miejscowości Skurpie odbyła się pogadanka tematyczna z ks. Przemysławem Kaweckim oraz warsztaty śpiewacze prowadzone przez członków zespołu Warmia z Olsztyna.

Natomiast w miejscowości Turza Mała podsumowano cały projekt przysłowiową „wisienką na torcie” był występ zespołu Pieśni i Tańca - Folkownia z Olsztyna.

Projekt został sfinansowany przez Starostwo Powiatowe oraz przez wójta Gminy Płośnica Krzysztofa Groblewskiego.

Kim zatem był Mazur? „Mazur jest średniego wzrostu, twarz jego inteligentna, a twarze kobiet nieraz bardzo delikatne i piękne. Usposobienie Mazura jest wesołe, serce ma dobre, nawet prostoduszne, lubi towarzystwo, a więc i karczmę, i tańce, które z niezrównaną gracją wykonywa. Poza tym gościnny i rad zawsze uraczyć gościa tym, co do jego ma najlepszego”

Ziemia mazurska mało znana, jak również zamieszkujący ją ludzie. Tragiczne wydarzenia XX wieku odcisnęły na nich nieodwracalne piętno. Wojny spowodowały, że społeczność Mazurów przestała właściwie istnieć. Jak szacuje prof. Sakson, dziś w regionie pozostało od 6 do 10 tys. rodowitych Warmiaków i Mazurów, łącznie z ich potomkami. Ich przerwane dziedzictwo z pewnością nie wyszło na dobre regionowi.

GOK PłośnicaPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. masełko maślane... #1367457 | 82.160.*.* 4 kwi 2014 20:00

  " Dokument w reżyserii Julii Wołoszyńskiej przywołuje bogatą historię narodu mazurskiego. Dotyka bogatej historii narodu mazurskiego." Uboga składnia komentatora to równoważy...

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. rozrzutny chłopek #1367010 | 83.9.*.* 4 kwi 2014 11:09

  kolejne pieniądze wyrzucone w błoto!

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. sami swoi #1366804 | 82.160.*.* 4 kwi 2014 06:01

  niewiele to ludzi jest tam, ale za to jacy! radni, władza z żoną i zespół wokalny...sami dla siebie sprowadzili tą grupę???

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. .... #1366567 | 178.56.*.* 3 kwi 2014 20:42

  co zostanie w pamięci mieszkańców z tego projektu?.... niewiele!

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. bogaty wójt ;) #1364586 | 82.160.*.* 1 kwi 2014 19:42

  Projekt został sfinansowany przez Starostwo Powiatowe oraz przez wójta Gminy Płośnica Krzysztofa Groblewskiego. (oczywiście z naszych pieniędzy)

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages