Poniedziałek, 23 lipca 2018. Imieniny Sławy, Sławosza, Żelisławy

"Of course, I do!" w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Gródkach

2014-01-11 17:19:51 (ost. akt: 2014-01-11 17:28:19)

W Gimnazjum im. Jan Pawła II w Gródkach w gminie Płośnica miało miejsce wydarzenie pod nazwą Dzień Języka Angielskiego podsumowujące projekt językowy z programu English Teaching Nidzickiej Fundacji Rozwoju NIDA. Dzięki konkursowi Small Grants szkoła pozyskała dofinansowanie w kwocie 10.600 zł.

Celem i założeniem projektu było promowanie nauki języka angielskiego i jego lepszej znajomości wśród młodzieży z terenów wiejskich i małych miejscowości do 20 tysięcy mieszkańców. Projekt rozpoczął się z dniem 1 września 2012 roku, a jego planowe zakończenie to 31 grudnia 2013 roku. W realizację projektu, oprócz koordynatora Tomasza Lewandowskiego, zaangażowana została grupa ponad 30 uczniów, ale pośrednimi odbiorcami i adresatami byli m.in. wszyscy uczniowie i pracownicy gimnazjum.

Działania projektu rozpoczęły się konkursem leksykalno-gramatycznym, w którym uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzą z zakresu języka angielskiego. Nagrody dla laureatów konkursu zostały zakupione z pieniędzy uzyskanych z grantu. W maju 2013 roku odbył się także quiz na temat krajów anglojęzycznych, w których uczniowie również zdobyli cenne nagrody ze środków grantowych.

W roku szkolnym 2012/2013 z pomocą uczniów biorących udział w projekcie został zorganizowany kącik samokształcenia „self-study centre” w sali języka angielskiego, gdzie uczniowie mogli z pomocą programów komputerowych doskonalić swoje umiejętności językowe.

Intensywne prace nad projektem trwały od samego początku i zaangażowały nie tylko uczniów, ale również nauczycieli, którzy wraz z uczniami pracowali nad tworzeniem plakatów, flag i albumów o krajach anglojęzycznych. Ponadto wybrani uczniowie oraz nauczyciele pracowali nad tworzeniem strojów narodowych państw wchodzących w skład Zjednoczonego Królestwa. Stroje te zostały następnie zaprezentowane podczas Dnia Języka Angielskiego, podsumowującego działania projektowe.

Dodatkową atrakcją podczas obchodów Dnia Języka Angielskiego były śmieszne skecze o tematyce anglojęzycznej. Każda klasa musiała przygotować krótką scenkę o humorystycznym zabarwieniu, a następnie przedstawić ją na forum społeczności szkolnej. Uczniowie i nauczyciele wykazali się dużą pomysłowością i humorem, co zostało entuzjastycznie przyjęte przez widownię.

Oprócz doznań artystycznych wszyscy uczestnicy imprezy otrzymali także coś dla ciała. Uczniowie zajadali się typowym, angielskim daniem na wynos o nazwie „fish and chips”, czyli ryba z frytkami, natomiast chętni zostali poczęstowani wspaniałymi brytyjskimi zapiekankami mięsnymi, tzw. „meat pie”. Na poczęstunek również przeznaczone były środki z budżetu projektu.

Dzień Języka Angielskiego podsumowujący projekt English Teaching w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Gródkach był wspaniałą atrakcją dla wszystkich uczestników, zarówno bezpośrednio zaangażowanych, jak i nie biorących czynnego udziału w pracach projektowych. Wszyscy bowiem widzieli efekty pracy i zaangażowania poszczególnych uczniów i nauczycieli. Miejmy nadzieję, że w pamięci uczniów nie pozostanie jedynie smak pysznych dań, ale także, a może przede wszystkim treść i informacje o państwie, którego języka uczą się na co dzień w szkole.

Oprócz regularnych zajęć i działań wpisanych w harmonogram projektu uczniowie Gimnazjum w Gródkach mieli możliwość uczestniczenia w wydarzeniach bezpośrednio nie związanych z samym projektem, ale skierowanych do młodzieży objętych programem English Teaching Small Grants. Wielką i radosną niespodzianką było uzyskanie drugiego miejsca w konkursie ankietowym organizowanym przez Pracownię Badań i Innowacji Społecznych "Stocznia" z Warszawy współpracującą z Polsko-Amerykańską Fundacją „Wolność”.

Uczniowie po wypełnieniu ankiet online wymyślili hasło konkursowe i zdobyli drugą nagrodę w wysokości 2 tysięcy złotych. Nagroda trafiła do uczniów w postaci rzeczowej, gdyż taką formę wybrali sami zwycięzcy. Uczniowie otrzymali cenne podręczniki do nauki języka angielskiego oraz odtwarzacze MP4. Dzięki uczestnictwie w konkursie uczniowie zdobyli nie tylko nagrody, ale też pewność, że nauka języka angielskiego może przynosić wiele korzyści, często całkiem wymiernych.

Warto również wspomnieć, iż w ramach projektu jedna z najbardziej aktywnych uczestniczek wyjechała w lipcu na trzytygodniowy obóz językowy do Załęcza Wielkiego. Obóz językowy zorganizowany został przez Ośrodek Szkoleniowo - Wypoczynkowy ZHP ,,Nadwarciański Gród” w Załęczu Wielkim przy współudziale partnerskim Fundacji Kościuszkowskiej z Nowego Jorku i Polskiego Komitetu UNESCO dla uczestników chcących w czasie wakacji doskonalić język angielski.

Uczennica Gimnazjum im. Jana Pawła II w Gródkach, która wyjechała na obóz nie musiała opłacać pobytu. Koszt uczestnictwa w całości sfinansowany został przez Fundację NIDA ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach Programu English Teaching.

Podsumowując można z całą pewnością powiedzieć, iż cele programu ET zostały w pełni zrealizowane. Młodzież zobaczyła realne korzyści płynące z nauki języka angielskiego, zdobyła wiedzę, doświadczenie, cenne nagrody rzeczowe, ale przede wszystkim bodziec do dalszego działania i nauki języka.

Projekt 'Of course, I do!' realizowany jest w ramach Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności ENGLISH TEACHING, którego krajowym operatorem jest Nidzicka Fundacja Rozwoju NIDA.

Koordynator projektu
Tomasz Lewandowski

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz klikając na dzialdowo.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony.
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Tomasz1976

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages